Chody koňa :)

02.03.2015 20:37

Ďalší veľmi dlhý článok :) 

Chody koňa!:)

chody koňa sú: krok, klus, cval a trysk.

Teraz si postupne vysvetlíme všetky tieto chody!

    

 

 

                                                      Prvé kroky

Chod koňa v kroku je štvordobý.Vychádza od ľavej zadnej nohy,nasleduje ľavá predná,potom pravá zadná a končí pravá predná.

Po prvých lekciách,ked sa naučíš správne sedieť v sedle a vyskúšaš si jazdu v kruhu pod dohľadom inštruktora,čaká ťa prvá samostatná jazda na koni.S koňom budeš komunikovať nielen hlasom,ale aj pohybmi rúk a nôh,ba dokonca aj spôsobom sedu. V skutočnosti sú to prirodzené povely,ktoré prikazujú zvieraťu pohyb,zastavenie alebo obrat.

                            POVELY:

Dobre vycvičený kôň a trénovaný kôň bude okamžite reagovať na tvoje povely.Napríklad jemné pritlačenie nôh k telu zvieraťa mu dáva pokyn na pohyb vpred,naopak,pritiahnutie vôdzok pochopí ako príkaz na zastavenie Ked kôň zareaguje,prestaň povely vydávať!

*Používaj ustálené pokyny!Ak sa chceš pohnúť,dívaj sa dopredu a jemne pritlač oboma nohami na boky koňa.Ked sa pohne,prestaň!Ak na tento pokyn nereaguje,prestaň a po chvíli ho znova zopakuj!

                                         *Kôň SA POHOL:

Ruky jazdca držiaceho vôdzky,spočívajú voľne na krku koňa.Tak je zabezpečený nepretržitý kontakt jazdca so zvieraťom a umožňuje to aj včasné reakcie jazdca

                                     *OTÁĆANIE,OBRATY

Ak da chceš s koňom otočiť alebo urobiť obrat,presveč sa,či ti v tom nič nebráni.Ak sa otáčaš doľava,prenes hmotnosť svojho tela na ľavú stranu koňa,ľavou nohou sa viac zapri do strmeňa,predkolenie prilož na podbrušník.Pravú nadľahči a posuň k chrbtu koňa,aby predkolenie bránilo vybočeniu vonkajšej zadnej nohy koňa.Po pritiahutí vôdzok za volenú stranu sa kôň začne otáčať.

                                               KLUS!

-klus je v podstate dvojdobý pohyb končatín.Pravá predná a ľavá zadná noha sa pohybujú dopredu súčasne.Klusajúci kôň tak dosahuje maximálnu rovnováhu a zároveň vykonáva najdlhší možný krok.

-Pohyb dopredu:

Pri prechode z kroku do klusu pritlač kolená k telu koňa a výrazne zosilni tlak.Vôdzky však nadalej drž tak, aby sa zachoval kontakt s hlavou koňa.

-Zdvihnutie tela jazdca pri kluse:

Pri tomto pohybe sa jazdec vlastne necháva zdvíhať dopredu zo sedla.Preto netlač boky zvieraťa,ani sa nesnaž stavať v strmeňoch.

-Dosadnutie:

V súlade s pohybom koňa dosadni čo možno najprirodzenejšie späť do sedla.Nasledujúce zdvihnutie urob v súlade s pohybom tela koňa.Inštruktori odporúčajú,aby si žiak potichu opakoval rytmus klusu 1-2,1-2.To môže pomôcť najmä začiatočníkom.

                                      CVAL A TRYSK

-Pokyn na cval:

Udržiavaj zviera v nie príliš rýchlom kluse.Na jeden až dva kroky zostaň sedieť v sedle a potom sa pätou nohy zľahka dotkni bokov zvieraťa za remeňom podbrušníka.

-Cval

Zbytočne neobmedzuj koňa v natiahnutí krku a hlavy dopredu.Sed vzpriamene,ale úplne uvoľnene Sedacími svalmi reaguj na pohyb koňa.

-Spomalenie

Ak chceš spomaliť,posad sa vzpriamene a pritisni sedacie a stehenné svaly k telu koňa. Zároveň mierne zatiahni za vôdzky,ale nemykaj s nimi!!

-------TRYSK------------------------------------------

Ked zvládneš jazdu v cvale,môžeš sa pokúsiť aj o trysk.Na rozdiel od cvalu pri ktorom jazdec ostáva sedieť v sedle,pri trysku sa nakloní dopredu a zo sedla vysadáva.Jazda tryskom je možná len v bezpečnom teréne.Aj pri nej musíš mať zviera nepretržite pod kontrolou.V porovnaní s trojdobým cvalom je trysk štvordobý.

 

 

Stojí to zato, si to prečítať! Ach, aký je tento blog veľmi poučný! Všeličo sa tu dozviete :D

—————

Späť



Tvorba webu zdarma Webnode